Balans i zdrowie - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Balans i zdrowie

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Zdrowie i uroda ·
Tags: AktywnośćEFTOdchudzanieOdżywianieStresSuplementyTappingUrodaZdrowie
Odchudzanie i różnego rodzaju diety są tematem wielu dyskusji i artykułów, ponieważ zdrowie i atrakcyjna sylwetka są dla nas bardzo ważne. Każdy ma swoje zdanie na ten temat: jedni przekonują do zastosowania diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Inni wyznają zasadę „MŻ” – dla niewtajemniczonych MŻ znaczy „Mniej żreć”. Osobiście mam duży dystans do tego sposobu… również ze względu na mało eleganckie sformułowanie. Doświadczenia pokazują, że te zalecenia często się nie sprawdzają.



Badania naukowe (jak na razie słabo upowszechnione) dowodzą, że dodatkowe kilogramy i otyłość nie są efektem nadmiaru jedzenia i braku ruchu. Bardzo często powstawanie nadwagi wiąże się bezpośrednio z brakiem równowagi kwasowo-zasadowej oraz czasami także z wysokim poziomem insuliny.

Objawy nadmiernego zakwaszenia

Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele szkód w naszym ciele powoduje nadmierne zakwaszenie – od „błahych” problemów skórnych, łamliwych paznokci, wypadających włosów i przedwczesnego starzenia, poprzez problemy jelitowe, depresję, chroniczne bóle i zapalenie stawów, aż do nadciśnienia, chorób układu krążenia i zawału serca. Zakwaszenie organizmu wiąże się ściśle również z nagłymi napadami głodu, powstawaniem nadwagi oraz cukrzycy.

Gdy zadbamy o równowagę kwasowo-zasadową istnieje duża szansa na to, że unikniemy poważnych problemów zdrowotnych, nasz organizm odzyska zdolność regeneracji a my odzyskamy zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłową wagę. Aby to osiągnąć, warto poznać czynniki, które prowadzą do zakwaszenia organizmu, a są nimi między innymi:

✔ Niewłaściwie zbilansowana dieta – za dużo białka i tłuszczu a za mało węglowodanów (w tym warzyw);
✔ Kawa, alkohol i inne używki;
✔ Niehigieniczny tryb życia – zbyt mało ruchu i niedotlenienie organizmu;
✔ Nadwaga;
✔ Przetrenowanie oraz nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny;
✔ Nadmiar stresu.

Co się dzieje w zakwaszonym ciele

Za duża ilość kwasu w organizmie sprawia, że krew zostaje pozbawiona tlenu. Tlen jest potrzebny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych – gdy go brakuje, przemiana materii ulega znacznemu spowolnieniu. Organizm chroni nas przed kwasami wiążąc ich nadmiar w komórkach tłuszczowych.

Z dużą dozą pewności możemy założyć, że osoby, które mają nadwagę mają również zakwaszony organizm. Niestety, podejmowane próby odchudzania nie rozwiązują tego problemu.

Napisałam wcześniej, że zakwaszenie organizmu ściśle wiąże się z powstawaniem nadwagi i jednocześnie że nadwaga jest jednym z czynników powodujących zakwaszenie. Może się wydawać, że jest w tym pewna sprzeczność, ale w obu stwierdzeniach zawiera się prawda. Dociekliwe osoby mogą zapytać, na wzór pytania, co było pierwsze: jajko, czy kura? Co było pierwsze: nadwaga, czy nadmierne zakwaszenie organizmu? W dużym uproszczeniu można to wyjaśnić w kilku punktach:

● Najpierw był zdrowy człowiek.
● Z powodu nieodpowiedniego jedzenia i / lub niezdrowego stylu życia doszło do zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej.
● Nadmierne zakwaszenie doprowadziło do gromadzenia komórek tłuszczowych w organizmie.
● Podejmowane próby odchudzania dodatkowo zaburzają równowagę kwasowo-zasadową.
● Nadmierne zakwaszenie prowadzi do kumulowania komórek tłuszczowych.
… itd.

Po przeanalizowaniu tego zagadnienia z pewnością pojawi się pytanie:

Co można z tym zrobić?

Wydaje się oczywiste, że szczególnie w czasie kuracji odchudzającej należy unikać produktów zakwaszających organizm. Niestety, niektóre modne diety proponują coś przeciwnego – zalecają np. spożywanie zbyt dużej ilości białka. Długotrwałe stosowanie tego typu diet ma działanie zakwaszające, dlatego są one niekorzystne dla zdrowia. Mimo że w początkowym etapie można być zadowolonym z efektów ich działania, to w dłuższej perspektywie są nieopłacalne.

W czasie kuracji odchudzającej zależy nam na szybkich efektach, dlatego „fundujemy sobie” forsowny wysiłek fizyczny. To sprawia, że w organizmie wytwarzane są kolejne związki zakwaszające (kwas mlekowy) oraz powstaje stres oksydacyjny. Bóle mięśni znane wszystkim jako zakwasy nie powinny być powodem do zadowolenia, ponieważ nadmierny wysiłek fizyczny dodatkowo obciąża organizm i utrudnia odchudzanie.

Czasem mniej daje więcej

Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórym osobom nie spodoba się to, o czym teraz piszę, bo przecież lubimy podejmować wysiłek i jeśli coś wymaga od nas poświęcenia i cierpienia, to oznacza, że bardzo nam na tym zależy… I być może mamy nadzieję, że nasze starania i cierpienie zostaną wynagrodzone. Jednak intensywne ćwiczenia – do powstania zakwasów i bólu mięśni nie oznaczają, że „zdrowo sobie poćwiczyłam” lub „ćwiczyłam dla zdrowia”. To nie jest prawda. Zdrowsza i, co ważne o wiele przyjemniejsza jest umiarkowana aktywność fizyczna, np. półgodzinny, szybki spacer, jazda na rowerze, joga lub taniec.

Należy pamiętać o tym, że w czasie odchudzania spalamy zbędną tkankę tłuszczową w wyniku czego powstają kwasy ketonowe. Organizm musi poradzić sobie z ich usuwaniem, dlatego warto sięgać po potrawy o właściwościach alkalizujących (zielone warzywa, owoce, kiełki, kasze) oraz pić odpowiednią ilość płynów.

W niektórych sytuacjach przydatne jest zastosowanie suplementacji, która ułatwi odzyskanie równowagi kwasowo-zasadowej i pomoże oczyścić organizm. Jest to szczególnie wskazane w przypadku osób, które cierpią na chroniczne dolegliwości, przewlekły stres lub od dłuższego czasu nie potrafią schudnąć i utrzymać optymalnej wagi.

STRES a dodatkowe kilogramy

Na zakończenie jeszcze kilka słów o stresie. Powszechnie wiadomo, że nadmiar stresu jest niezdrowy, lecz jaki to ma związek z nadwagą?

Stres, to specyficzna reakcja organizmu na trudną sytuację – nasze ciało musi szybko się przygotować do reakcji nazywanej „walcz lub uciekaj” lub do powstrzymania się od reakcji, czyli „zamarcia”. W takich sytuacjach zmieniają się „wewnętrzne priorytety” i organizm zaczyna stymulować wydzielanie potrzebnych wtedy hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina i jednocześnie blokuje inne hormony i wewnętrzne procesy, takie jak np. trawienie.

Pod wpływem stresu zwężają się naczynia krwionośne. Prowadzi to do zakłóceń w układzie krążenia i zaopatrzeniu w tlen, który potrzebny jest komórkom do sprawnego przeprowadzania procesów metabolicznych. Niedobory tlenu doprowadzają do powstania nadmiaru kwasów. Jak już wiemy, nadmiar kwasów nie jest dla nas korzystny – tkanki chcąc się przed nim ochronić jeszcze bardziej zawężają naczynia krwionośne. Niestety, to jeszcze bardziej upośledza krążenie. Sytuacja wydaje się być bez wyjścia.

Nasz organizm ma spore zdolności adaptacyjne i potrafi się z tym uporać – o ile stres nie jest nadmierny, przewlekły lub wręcz chroniczny. W artykule „Dwa oblicza tlenu” zamieściłam kilka faktów na temat stresu oksydacyjnego i zagrożeń jakie ze sobą niesie.

Jak sprostać codziennym wyzwaniom?

Ludzie od wieków muszą radzić sobie ze stresem, ponieważ jest on nieodłączną częścią życia. Jednak współczesne życie dostarcza nam o wiele więcej stresujących sytuacji niż przed wiekami, więc często nasz organizm nie potrafi temu sprostać. Dlatego warto poznać i stosować metody pomagające uwolnić się od stresu i dokuczliwych emocji (np. metodę EFT i tapping). Dla osób, które chcą schudnąć jest to wskazane również z innego powodu. Bardzo często ludzie, którzy próbują poradzić sobie z nadwagą mają zwyczaj „leczenia” jedzeniem różnych problemów emocjonalnych (piszę o tym w innych artykułach).

Wewnętrzny balans + balans w życiu = zdrowie
natomiast
Zdrowie = optymalna waga + świetne samopoczucie

Podsumowując niniejszy artykuł, chcę przypomnieć kilka elementów, które mają wpływ na nasze zdrowie, optymalną wagę i świetne samopoczucie:

✔ Zdrowe jedzenie.
✔ Picie odpowiedniej ilości płynów, w tym wody.
✔ Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
✔ Umiarkowana aktywność fizyczna – taka, która sprzyja dotlenieniu organizmu.
✔ Umiejętność radzenia sobie ze stresem i emocjami.
✔ Unikanie substancji i sytuacji, które mają na nas niekorzystny wpływ.
✔ Stosowanie wysokiej jakości suplementów.
✔ Zdrowy styl życia.

Zmiana sposobu odżywiania oraz wprowadzenie kilku zmian w codziennym życiu jest bardzo korzystne. Modyfikacja niektórych nawyków może początkowo wydawać się trudna, ale warto się tym zająć i wypracować nowe nawyki, bo dzięki temu możemy zyskać kilka dodatkowych lat życia… Kilka dodatkowych, zdrowych lat.

Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.




Wróć do spisu treści