Czy wiesz kiedy jeść? - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Czy wiesz kiedy jeść?

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Psychologia Odchudzania ·
Tags: CiałoEmocjeOdchudzanieOdżywianiePsychologiaZdrowie
Możesz zastanawiać się ile i kiedy jeść, ale odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ każdy organizm ma indywidualne zapotrzebowanie na kalorie. Jest ono zależne od kilku czynników, takich jak np. płeć, wiek, styl życia. Moim zdaniem nie ma potrzeby skrupulatnie liczyć kalorie. Wystarczy, że będziesz stosowała się do kilku prostych zasad związanych ze sposobem jedzenia:

  1. Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś głodna.
  2. Jedz to, na co masz ochotę – organizm podpowiada, czego mu potrzeba.
  3. Powoli przeżuwaj każdy kęs i delektuj się jedzeniem.
  4. Przestań jeść, gdy czujesz przyjemne zaspokojenie.
  5. Pamiętaj o piciu wody.

Tester głodu

ad 1. To zupełnie oczywiste, by jeść wtedy, kiedy odczuwasz głód. Jeśli w tej chwili nie masz zbyt dobrego kontaktu ze swoim ciałem i dlatego masz problem z określeniem, kiedy jesteś głodna, wypróbuj „Tester głodu”. Na pewno wiesz, co oznacza czerwone światło, a co zielone. Ten system sygnalizacji możesz wykorzystać do oceny swojego głodu a także stopnia najedzenia.ad 2. Urozmaicone posiłki korzystnie wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie. Jedz to, na co masz ochotę, lecz nie ulegaj niezdrowym zachciankom – to znaczy, unikaj niezdrowych produktów, lub jedzenia zdrowych produktów w niezdrowych ilościach.

ad 3. Każdy kęs przeżuwaj 20-50 razy. Być może dopiero teraz zaczniesz odkrywać prawdziwy smak niektórych potraw ;-)

ad 4. Zakończ posiłek, gdy jesteś najedzona. Początkowo bardzo pomocny w ocenie twojego obecnego stanu może być „Tester głodu”.

ad 5. Zalecane jest, abyś w ciągu dnia przyjmowała 2-3 litry płynów. W tym powinno być co najmniej 1,5 litra dobrej jakości wody.

Jeśli szukasz sposoby na skuteczne odchudzanie a masz problem z przestrzeganiem tych prostych zaleceń i nie potrafisz kontrolować swoich zachcianek, to warto przyjrzeć się temu bliżej. Zwróć uwagę, w jakich sytuacjach ogarnia cię nieodparta ochota na chrupiące chipsy lub ciasto czekoladowe? Co wtedy czujesz? Co sprawia, że nie możesz się powstrzymać przed schrupaniem całej paczki chipsów? Jakie emocje usiłujesz osłodzić porcją czekoladowego ciasta? Jakich odczuć spodziewasz się po takiej uczcie?

Gdy już uświadomisz sobie, co jest przyczyną twojej zachcianki, możesz znaleźć inny sposób poradzenia sobie z tym problemem oraz zastosować procedurę EFT.
Przykładowe ustawienia EFT:

Nawet jeśli muszę zjeść chipsy, bo gdy tylko przypominam sobie dzisiejszą stresującą sytuację z pracy, to ogarnia mnie złość a chrupiące chipsy pomogą mi rozładować część tych emocji i dlatego czuję na nie wielką chęć, to jestem w porządku i akceptuję siebie.

Mimo że mam ochotę na dużą porcję ciasta czekoladowego, bo mój chłopak od dwóch dni do mnie nie dzwoni i dlatego jest mi smutno i czuję się taka samotna i opuszczona a czekoladowe ciasto pomogłoby mi przetrwać ten trudny czas i dla tego mam na nie wielką ochotę, ale i tak jestem w porządku i akceptuję siebie.

Na temat odchudzania, kontroli wagi oraz emocji można wiele napisać. Jeśli ten temat jest dla Ciebie ważny, to na pewno zainteresują Cię opracowane przeze mnie materiały >>

Pozdrawiam
Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści