Dlaczego chcesz zjeść te frytki? - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Dlaczego chcesz zjeść te frytki?

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Psychologia Odchudzania ·
Tags: EFTEmocjeOdchudzaniePsychologiaStresTappingZachcianki
Nasze ciało potrzebuje właściwego odżywiania, aby mieć z czego czerpać energię do codziennej aktywności oraz by mieć budulec do odnowy i regeneracji wszystkich komórek. Jedzenie powinno nam służyć do zaspokojenia fizycznego głodu. Jak wiemy, nie zawsze jest to proste.

Zachcianki, podjadanie i  odżywianie

Są takie momenty, gdy czujemy nieodpartą chęć zjedzenia czegoś, mimo że tak naprawdę nie jesteśmy głodne.

Zazwyczaj pragniemy wtedy określonego produktu, nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nie posiada on zbyt wielu wartości odżywczych – a czasami wręcz przeciwnie – powszechnie uznawany jest za jedzenie niezdrowe. Takim produktem mogą być na przykład frytki.

Frytki są nasiąknięte tłuszczem i przez to długo zalegają w żołądku. Jeśli często masz na nie ochotę, zastanów się, do czego potrzebny jest Ci taki „wypełniacz”? Czy jest coś, czego się obawiasz? O czym musiałabyś myśleć, jeśli nie wypełnisz tej „wewnętrznej pustki” tłustymi frytkami?

Gdy szczerze odpowiesz sobie na te pytania, możesz świadomie podjąć decyzję, że nadal będziesz jeść frytki lub zmierzysz się z problemem i uwolnisz od przymusu sięgania po tłuste potrawy.

Uwolnij się od problematycznych emocji

Jeśli zechcesz zastosować metodę EFT, uzupełnij poniższe ustawienia sformułowaniami, które pasują do twojej sytuacji:

Mimo że mam ochotę na frytki, bo … … , to jestem w porządku i akceptuję siebie.

Chociaż z chęcią zjadłabym wielką porcję frytek, bo … …, to jestem w porządku i akceptuję siebie.

Mimo że czuję się sfrustrowana, bo … … i dlatego mam ochotę na ogromną porcję frytek, bo dzięki temu poczuję się spokojniejsza, to jestem w porządku i akceptuję siebie.
* * *
Każda amatorka frytek inaczej opisze swój stosunek do nich. W zależności od skrywanych czy nieuświadomionych emocji możemy mieć ochotę na frytki chrupiące lub miękkie, z dodatkiem keczupu lub majonezu. Te dodatkowe aspekty warto uwzględnić w ustawieniu EFT:

Mimo że czuję nieodpartą chęć na porcję chrupiących frytek z keczupem, bo czuję wewnętrzne napięcie (związane z …) a schrupanie frytek pozwoli mi je rozładować, to jestem w porządku i akceptuję siebie.

Ostatecznie najważniejszą sprawą jest zająć się problemem emocjonalnym, który próbujemy „rozwiązać” przy pomocy jedzenia. Ponownie skup się i odpowiedz na pytania:

  • Czego się obawiasz?
  • Co jeszcze czujesz?
  • Dlaczego?
  • I co jeszcze?

Zrób ustawienia EFT na te emocje i zastanów się, jakie może być najlepsze rozwiązanie. Jeśli szukasz sposobu na skuteczne odchudzanie, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, Pamiętaj o tym, że metoda EFT może dać wyjątkowe wsparcie i pomoże łatwiej schudnąć.

Wypukaj swoją drogę do szczęśliwego i spełnionego życia.
Pozdrawiam, Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści