Dwa oblicza tlenu (cz. 2) - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Dwa oblicza tlenu (cz. 2)

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Zdrowie i uroda ·
Tags: CiałoOdżywianieStresSuplementyUrodaZdrowie
Reaktywne formy tlenu oraz przeciwutleniacze są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Wspominałam o tym w pierwszej części artykułu „Dwa oblicza tlenu”. Bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy substancjami utleniającymi a antyoksydantami. Nasz organizm wykształcił funkcje obronne przeciwko wolnym rodnikom. Obecne we krwi substancje o działaniu przeciwutleniającym wychwytują i neutralizują wolne rodniki.

Czy wiesz, z czym musisz się zmierzyć?

Aby zachować w organizmie potrzebną równowagę, warto wiedzieć, co stymuluje produkcję wolnych rodników. Najczęściej są to:

 1. nieprawidłowa dieta,
 2. żywność bogata w konserwanty,
 3. pestycydy obecne w żywności,
 4. alkohol,
 5. nikotyna,
 6. promieniowanie słoneczne,
 7. zanieczyszczone środowisko,
 8. stres i przemęczenie,
 9. nadmierny wysiłek fizyczny,
 10. radioterapia i chemioterapia.

Naturalne mechanizmy obronne

Nasz organizm potrafi sam wytwarzać tzw. przeciwutleniacze endogenne, czyli enzymy i hormony. Należą do nich między innymi melatonina, koenzym Q10, estrogen oraz glutation (który skoncentrowany jest głównie w wątrobie). Ten enzym odgrywa najważniejszą rolę, ponieważ potrafi oddać aż dwa elektrony dzięki czemu może zneutralizować wiele rodników.

Do przeciwutleniaczy należą między innymi pozyskiwane z jedzenia:

 • witaminy A, C i E,
 • składniki mineralne enzymów (żelazo, selen, cynk, mangan, miedź),
 • koenzym Q 10,
 • glutation,
 • substancje roślinne np. beta–karoten i flawonoidy.

Ciekawostką jest to, że w czerwonym winie znajduje się duża ilość przeciwutleniaczy – między innymi resweratrol – co powoduje, że umiarkowane picie wina działa przeciwmiażdżycowo i chroni nasze zdrowie.

Myślę, że powszechnie wiadomym jest, że przeciwutleniacze zawarte w kolorowych owocach i warzywach mogą neutralizować wolne rodniki, zanim wyrządzą one jakieś istotne szkody w naszym organizmie. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta. Jednak obecnie to nie wystarcza.

Optymalne rozwiązanie

Podstawą dobrego zdrowia jest zdrowy styl życia, to znaczy zapewnienie organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne oraz unikanie szkodliwych czynników. Niestety, bardzo często ilość źródeł powstawania wolnych rodników przewyższa naturalne możliwości obronne organizmu, dlatego konieczna staje się codzienna suplementacja.

Osobiście zwracam uwagę na to, co jem – staram się wybierać naturalne i nieprzetworzone produkty. Nie palę, unikam alkoholu oraz z zasady się nie opalam. Na co dzień stosuję swoje ulubione metody radzenia sobie ze stresem, np. EFT i tapping.

Poza tym od wielu lat korzystam z różnego rodzaju suplementów. Regularnie je zażywam, bo wierzę, że dzięki nim mam szansę jak najdłużej zachować zdrowie i urodę.  

Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści