Integralne odchudzanie - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Integralne odchudzanie

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Psychologia Odchudzania ·
Tags: AktywnośćCiałoEmocjeOdchudzaniePsychologiaStresZdrowie
Dla wielu osób odchudzanie, to wielkie wyzwanie. Jestem pewna, że wszystkim zależy na tym, by mieć atrakcyjną sylwetkę i zdrowe ciało. Między innymi z tego powodu osoby, które mają problem z nadwagą bądź otyłością wciąż szukają skutecznych sposobów na pozbycie się zbędnego balastu.

Osobiście również jestem zainteresowana utrzymaniem prawidłowej wagi. Muszę przyznać, że nie zawsze jest to łatwe. Z różnych przyczyn dodatkowe kilogramy gromadzą się na moich udach i na brzuchu. Kilka lat temu miałam niemal dziesięć kilo więcej, niż waga z którą najlepiej się czuję. Byłam tym załamana – moją wagą i innymi objawami.

W trakcie badań okazało się, że mam niedoczynność tarczycy. W dużym stopniu było to spowodowane nadmiarem stresu. Wprawdzie wiedziałam, jak radzić sobie z emocjami, ale są w życiu takie momenty, że nawet najlepsze metody się nie sprawdzają, póki nie usunie się źródła stresu. Tak więc podjęłam kilka trudnych decyzji, by odzyskać zdrowie (oraz swoje życie) i teraz czuję się znacznie lepiej – pod każdym względem.

Kontrola wagi, to przygoda na całe życie

Praktycznie od dziecka interesowałam się zdrowiem i zdrowym stylem życia. Moje poszukiwania sposobów zachowania kondycji zdrowotnej doprowadziły mnie do poznania zasad integralnego rozwoju oraz metod, które ułatwiają osiągnięcie optymalnego zdrowia i wewnętrznej harmonii. Swoim doświadczeniem chętnie dzielę się z osobami, które chcą zachować zdrowie na całe życie.

W czasie pracy z klientami obserwowałam różne schematy zachowań, które blokowały osiągnięcie zamierzonych celów, np. osiągnięcie idealnej wagi. Moim zdaniem najlepsze rezultaty w czasie pracy nad sylwetką i kondycją zdrowotną osiągniemy, gdy (podobnie jak w koncepcji integralnego rozwoju) skupimy się na czterech obszarach.Integralny rozwój, to samodoskonalenie w czterech głównych obszarach, jakimi są ciało, umysł, dusza i cień. Zgodnie z założeniami propagowanej przez Kena Wilbera Integralnej Praktyki Życiowej, rozwój jednego obszaru korzystnie wpływa na pozostałe. Natomiast zaniedbanie jednego z obszarów może osłabić również inne. Z tego powodu w koncepcji integralnego rozwoju przyjmuje się, że najlepsze efekty możemy osiągnąć, gdy będziemy dbali o rozwój we wszystkich najważniejszych obszarach.

Cztery obszary, o które powinnaś się zatroszczyć

Integralne odchudzanie opiera się na podobnych zasadach – są to określone działania zmierzające do zmiany i rozwoju w czterech głównych obszarach:

Ciało – zdrowe odżywianie, odpowiednia suplementacja, aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe, masaż.

Umysł – poczucie odpowiedzialności za własne życie, pozytywne myślenie, wiara we własne możliwości; zdobywanie wiedzy o potrzebach swojego ciała, zasadach odżywiania, sposobach radzenia sobie z emocjami, zdrowym stylu życia.

Dusza – poczucie jedności ze wszystkimi, miłość i wewnętrzny spokój; medytacja, modlitwa, kontemplacja przyrody.

Cień – samoświadomość, samoakceptacja, uświadomienie sobie wszystkich aspektów naszej natury i praca nad tymi aspektami, które nam przeszkadzają i chcemy je zmienić; psychoterapia, autopsychoterapia, wewnętrzny dialog.

Moim zdaniem zdrowy organizm nie ma potrzeby gromadzić dodatkowych kilogramów a integralne odchudzanie tak naprawdę jest sposobem na to, by odzyskać i zachować zdrowie – zarówno zdrowie fizyczne jak i zdrowie psychiczne. Jestem przekonana, że integralne praktyki są dobre dla każdego, kto pragnie cieszyć się dobrą kondycją i świetnym samopoczuciem przez długie lata.

Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści