Integralny rozwój z EFT - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Integralny rozwój z EFT

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Szczęśliwe życie ·
Tags: CiałoEmocjePsychologiaRozwójSzczęścieZdrowie
Integralnym rozwojem nazywany jest wszechstronny, harmonijny rozwój człowieka. Ken Wilber i jego współpracownicy z Instytutu Integralnego są autorami najnowszej wersji praktyki integralnej – Integral Life Practice (Integralna Praktyka Życiowa - ILP). Zdefiniowali oni ILP jako „świadome ćwiczenie ciała, umysłu i ducha w sobie, kulturze i naturze”.

ILP zakłada, że rozwój na jednej płaszczyźnie korzystnie wpływa na pozostałe płaszczyzny. Natomiast zaniedbanie jednego z obszarów może osłabić również inne. Z tego powodu w koncepcji integralnego rozwoju przyjmuje się, że optymalne efekty możemy osiągnąć, gdy będziemy dbali o rozwój we wszystkich najważniejszych obszarach.

Ciało, umysł, dusza i cień, to obszary ważne dla wzrostu ludzkiej samoświadomości. W regularnych praktykach rozwojowych powinno się uwzględnić działania, które wpływają na każdy z nich. Wybór praktyk jest bardzo duży, więc każdy może znaleść coś odpowiedniego dla siebie.

ILP wykorzystuje integralną mapę AQAL. Pomaga ona w uświadomieniu sobie, że istnieją cztery podstawowe perspektywy, przez które doświadczamy świata.Górny lewy kwadrant – JA:
Świat indywidualnych wewnętrznych doznań – ego, świadomość.

Górny prawy kwadrant – TO:
Świat indywidualnych materialnych rzeczy oraz tego, co możemy zobaczyć lub dotknąć – mózg, organizm.

Dolny prawy kwadrant – TE:
Świat zbiorowych, zewnętrznych rzeczy, systemów, technologii – organizacja, środowisko.

Dolny lewy kwadrant – MY:
Świat zbiorowych, wewnętrznych wspólnych wartości, doświadczeń, związków, tła kulturowego – kultura, światopogląd.Wiele osób ma skłonności do preferowania kwadrantów z prawej strony diagramu. Jednak zgodnie z teorią integralną te cztery perspektywy są jednakowo ważne.

Korzystne jest spojrzenie na lewy górny kwadrant – JA – jako podstawową perspektywę, która ma wpływ na pozostałe kwadranty i jednocześnie ulega ich wpływom.

W lewym górnym kwadrancie – JA – zawierają się nasze myśli, uczucia, doświadczenia, wspomnienia, przekonania.

Wszystkie uczucia, wspomnienia doświadczeń z dzieciństwa, przeżyte urazy, przekonania jakie przejęliśmy od innych osób mają ogromny wpływ na nas, na nasz świat oraz sposób funkcjonowania w nim.

Wiele przemawia za tym, aby do integralnych praktyk rozwojowych włączyć EFT.
Metoda EFT oddziałuje na wszystkie kwadranty, dlatego przyspiesza tempo rozwoju osobistego zarówno na poziomie emocjonalnym i mentalnym jak i duchowym. Dodatkowo EFT wpływa na lepszą jakość życia. Z tego powodu zyskała dużą popularność w wielu krajach na całym świecie. Również w Polsce ma już liczną grupę zwolenników.

Ciekawostka! EFT coraz częściej znajduje zastosowanie w biznesie, ponieważ wpływa korzystnie na rozwój inteligencji emocjonalnej. Pracownicy stosujący tę metodę wykazują większą samoświadomość, przejmują odpowiedzialność za swoje emocje i swoje decyzje, nawiązują pozytywne relacje w kontaktach z innymi ludźmi (współpracownikami, klientami...), odnoszą więcej sukcesów.

Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści