Kto sabotuje Twoje odchudzanie? - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Kto sabotuje Twoje odchudzanie?

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Psychologia Odchudzania ·
Tags: EFTEmocjeOdchudzaniePsychologiaStresTappingZdrowie
Wszystkie chcemy być zdrowe, szczupłe i piękne. To dlatego odchudzanie jest tematem wielu rozmów, artykułów i poradników. Utrzymanie prawidłowej wagi zwiększa nasze szanse na zdrowe i długie życie. Badania dowodzą, że zdrowe, szczupłe i atrakcyjne osoby mają większą szansę na dobrą pracę i awans. Ponadto gdy czujemy się atrakcyjne, wtedy dobrze czujemy się same ze sobą a w konsekwencji inne osoby dobrze się czują w naszym towarzystwie. Lista korzyści bycia szczupłą jest bardzo długa.

Dlaczego więc tak trudno zmotywować się do odchudzania, do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, do regularnej aktywności fizycznej? Dlaczego tak trudno znaleźć sposób na skuteczne odchudzanie?

Kto kontroluje Twoje działania?

Każda z nas ma w swoim wnętrzu taką część osobowości, którą można by nazwać „cichą sabotażystką”. Nawet jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, cicha sabotażystka szepcze, że możesz zjeść czekoladowe ciastko, bo przecież miałaś taki ciężki dzień, więc należy Ci się słodka nagroda… I nie musisz dziś ćwiczyć, bo to zbyt męczące… Jutro będziesz miała mniej pracy i wtedy na pewno z chęcią pobiegasz… Jutro na pewno!

Ale jutro prawdopodobnie będzie padał deszcz, więc sabotażystka stwierdzi, że to nie ma sensu, że nigdy nie uda Ci się schudnąć, bo za każdym razem, gdy Ty masz szczere chęci coś zrobić, by uwolnić się od problemu, napotykasz przeszkody – terminowe zlecenie w pracy, nadmiar obowiązków, chore dziecko i nawet pogoda Ci nie sprzyja!

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko schudnąć lub liczysz na to, że istnieje szybka dieta, to prawdopodobnie będziesz rozczarowana, gdy przeczytasz, że pierwszym krokiem w kierunku optymalnej wagi jest umiejętność radzenia sobie przykrymi odczuciami oraz sabotującymi myślami.

Istnieje metoda pozwalająca szybko neutralizować niechciane emocje. Istnieje również sposób, by dojść do porozumienia z cichą sabotażystką. Tym sposobem może być np. technika EFT.

Najpierw uwolnij się od balastu emocjonalnego

W metodzie EFT funkcjonuje termin odwrócenia psychologicznego, które wskazuje na silne zaburzenie przepływu energii w naszym organizmie. Takie zakłócenie powoduje, że nie mamy energii do działania, lub wręcz działamy przeciwko sobie. Chcesz schudnąć, ale ręka sama sięga po kolejną kostkę czekolady, aż zniknie cała tabliczka. A potem może sięgniesz po coś konkretnego i uczta nie ma końca.

Proponuję zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach to się dzieje? Kiedy masz ochotę na dużą pizzę z podwójnym serem? W jakim jesteś nastroju, gdy czujesz silny przymus sięgnięcia po słodką przekąskę?

Gdy już odpowiesz sobie na takie, lub podobne pytania, możesz zastosować metodę EFT, czyli opukać punkty meridianowe i wykonać specjalną procedurę. Na opisane powyżej problemy proponuję zrobić następujące ustawienia EFT:

Mimo że mam ochotę na dużą pizzę, bo jestem rozdrażniona (…bo szef kazał mi przygotować „na wczoraj” pracochłonne sprawozdanie), to jestem w porządku i akceptuję siebie (i wybieram spokój, bo nie mam wpływu na polecenia szefa, ale mogę postarać się wywiązać z zadania jak najlepiej a teraz pozwalam sobie na relaks).

lub

Chociaż jestem zła na szefa, bo polecił mi „na wczoraj” przygotować ważne sprawozdanie i teraz mam ochotę na dużą pizzę, bo to pozwoli mi się uspokoić, to jestem w porządku i akceptuję siebie (i uwalniam się od tej chęci objadania się pizzą).

* * *

Chociaż mam ogromną ochotę na ciasto czekoladowe, bo miałam dziś długi i męczący dzień a ciastko byłoby miłą nagrodą na zakończenie dnia, dlatego mam ochotę na ciastko, ale i tak jestem w porządku i akceptuję siebie (i uwalniam się od przymusu sięgnięcia po ciastko – w zamian mogę nagrodzić się inną przyjemnością: np.: …)

lub

Mimo że jest mi smutno, bo cały dzień ciężko pracowałam i nie spotkało mnie nic przyjemnego i dlatego teraz mam ochotę na słodkie ciastko, bo to pozwoli mi się przez chwilę poczuć lepiej, to jestem w porządku i akceptuję siebie ( i uwalniam się od chęci zjedzenia ciastka, bo to będzie tylko chwilowa przyjemność / uwalniam się od smutku i wybieram zadowolenie, że mam już za sobą pracowity dzień a teraz mogę odpocząć i zrobić dla siebie coś miłego, np.: …)

Sporo kompletnych ustawień EFT znajduje się w książce „Doskonała sylwetka z EFT” oraz w materiałach dostępnych na tej stronie.

Poeksperymentuj z różnymi ustawieniami i obserwuj swoje reakcje. Być może przekonasz się, że EFT, to metoda, której potrzebowałaś, by odchudzanie stało się łatwiejsza i żebyś nareszcie mogła kontrolować swoją wagę i swoje życie.

Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści