Nie walcz z nadwagą! - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Nie walcz z nadwagą!

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Psychologia Odchudzania ·
Tags: CiałoEmocjeMiłośćOdchudzaniePrzekonaniaPsychologia
Wielu osobom odchudzanie kojarzy się z ogromnym wysiłkiem i wyrzeczeniami. W potocznym języku funkcjonuje termin „walka z nadwagą”. Lecz gdy walczysz z nadwagą, walczysz ze sobą – walczysz ze swoim ciałem, ze swoimi nawykami i słabościami. Gdy walczysz, nie zawsze udaje ci się odnieść zwycięstwo… Najmniejszą wpadkę traktujesz jak porażkę…

Walka powoduje dodatkowy stres, który nie sprzyja osiągnięciu wewnętrznej harmonii, a tym samym utrudnia pozbycie się dodatkowych kilogramów. A ty chciałabyś wygrywać każdą bitwę, a najlepiej całą wojnę – w tej chwili! Już! Natychmiast!

Autorka książki „Zachcianki pod kontrolą”, Marianne Williamson twierdzi, że:

„Mniej ważne jest tempo chudnięcia, ważniejsze jest, żebyś schudła holistycznie. W końcu pragniesz, by Twoje ciało fizyczne, emocjonalne i mentalne razem „straciły na wadze”.

Kilogramy, które gubisz z ciała, ale nie z duszy, nie odchodzą zbyt daleko i niemal na pewno wrócą. Dlatego też próby pozbycia się zbędnych kilogramów okazują się daremne, gdy jednocześnie nie jesteś gotowa pozbyć się myślokształtów, które stworzyły i utrzymują Twoją nadwagę.”

Cóż zatem można zrobić?

Odpowiedź jest wyjątkowo prosta – Poznaj siebie!

Co myślisz na swój temat? Co myślisz na temat swojego ciała? Co czujesz, gdy przyglądasz się sobie w lustrze? Jaką rolę w twoim życiu pełni jedzenie? Jak chcesz się czuć? Co się dla ciebie liczy?

Jest sporo pytań, które mogłabyś sobie zadać, by lepiej poznać siebie, swoje ograniczenia i mocne strony, swoje przekonania, uczucia, potrzeby i oczekiwania. Kiedy poznasz odpowiedzi, będziesz potrafiła lepiej o siebie zadbać.

Jeśli szukasz sposobu na skuteczne odchudzanie, nie walcz z nadwagą! Poznaj siebie – zaprzyjaźnij się ze sobą i swoim ciałem (pomimo nadprogramowych kilogramów). Z miłością i troską dbaj o swoje ciało i jego potrzeby. Gdy będziesz postępowała w ten sposób, to wtedy stanie się naturalne, że nie będziesz sobie szkodziła niezdrowym jedzeniem, unikaniem aktywności fizycznej lub przebywaniem w toksycznym towarzystwie.

Poznaj siebie i…

● uwolnij ograniczające cię przekonania i destrukcyjne emocje,
● bądź dla siebie serdeczną przyjaciółką,
● przypomnij sobie, jak to jest „kochać siebie”,
● kochaj siebie i z troską zaspokajaj swoje potrzeby,

…a twoje ciało zacznie tracić zbędne kilogramy swoim naturalnym tempem.

Praca z dokuczliwymi emocjami, nawykowymi schematami myślenia oraz przekonaniami jest ważnym etapem zarówno w leczeniu otyłości jak i zaburzeń odżywiania. Jest również niezbędna do tego, żebyś już teraz mogła wieść szczęśliwe i spełnione życie.

Być może (jeszcze) nie masz problemu z utrzymaniem prawidłowej wagi. Nie znaczy to, że, nie musisz zajmować się tymi zagadnieniami. Moim zdaniem zawsze jest odpowiednia pora, by siebie poznać i docenić, odkryć swój potencjał i cieszyć się każdą chwilą.

Zawsze jest dobry czas, żeby być szczęśliwą!

PS. Jeśli potrzebujesz inspiracji w drodze do spełnionego, szczęśliwego i zdrowego życia, to zapraszam Cię do zapoznania się z materiałami udostępnionymi na tej stronie.

Pozdrawiam
Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści