Odwrócenie psychologiczne, czyli samosabotaż - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Odwrócenie psychologiczne, czyli samosabotaż

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Emocje i uczucia ·
Tags: EFTEmocjeRelaksRozwójSpokójStresTappingZdrowie
Czasami zdarzają się nam sytuacje, w których robimy coś odwrotnego, niż planowaliśmy. Działamy wbrew sobie, niezgodnie z własnym interesem. Chcę posprzątać mieszkanie, ale zwlekam z zabraniem się za porządkowanie rzeczy. Przychodzi mi do głowy myśl, że najpierw ugotuję coś dobrego.

Czas mija, nadchodzi wieczór a w mieszkaniu nadal jest bałagan. Już jest za późno, żeby zaczynać, więc postanawiam, że jutro z samego rana na pewno się za to wezmę. Następnego dnia znów odkładam, zwlekam, robię sto innych „pilnych” rzeczy. Złoszczę się na siebie, że nie potrafię się zmotywować. Lubię mieć porządek w mieszkaniu, ale nie lubię sprzątać. Dlaczego?

Pewna kobieta marzy o doskonałej sylwetce i szuka sposobu na skuteczne odchudzanie. Wciąż jest na diecie, ale trudno jej przestrzegać wszystkich reguł. Nie je białego pieczywa. W czasie obiadu rezygnuje z ziemniaków. Godzinę po obiedzie ma wielką ochotę na ciasto czekoladowe. Nie może się powstrzymać.

Ona naprawdę chce mieć atrakcyjną sylwetkę, ale w tym momencie ochota na czekoladowe ciasto jest silniejsza. Potem przychodzi chwila refleksji, wstyd, poczucie winy, że uległa pokusie… Jak to się dzieje, że ciasteczko okazuje się silniejsze od naszej woli?

Młody mężczyzna chce więcej zarabiać. Trudno mu jednak osiągnąć dochody, które by go zadowalały. Podejrzewa, że ma jakąś „blokadę na pieniądze”. Po bliższym przyjrzeniu się jego sytuacji zobaczymy, że nie dzwoni do potencjalnych klientów. Ma listę nazwisk kilkudziesięciu osób, które mogą być zainteresowane jego ofertą, ale do nich nie dzwoni.

Postanawia, że najpierw zrobi porządki na biurku. Potem znajduje inne ważne sprawy do załatwienia i dzień mija. Jest za późno na telefony. Pojawia się uczucie bezsilności. Przekonanie, że nigdy nic się nie udaje. Nie ma sensu dzwonić, bo i tak nic z tego nie wyjdzie. Jak przełamać ten opór przed kontaktowaniem się z klientami?

Sabotowanie swoich działań zazwyczaj ma przyczynę w podświadomych przekonaniach, lękach i negatywnych myślach. Częstą przyczyną jest również odwrócenie psychologiczne. Tym terminem w EFT określamy sytuację, gdy polaryzacja w systemie energetycznym naszego ciała uległa odwróceniu. Obrazowo możemy powiedzieć, że to tak, jakbyśmy mieli baterie włożone w odwrotną stronę.

Odkrycie, że odwrócenie psychologiczne jest przyczyną naszych blokad, ograniczeń i niepowodzeń pozwala nam uwolnić się od myśli, że świadomie sobie szkodzimy, bo nie mamy wystarczająco silnej woli. Najważniejsze jest jednak to, że teraz mamy możliwość skorygować odwróconą polaryzację. Gdy energia w naszym organizmie zacznie płynąć swobodnie, możemy bardziej świadomie kierować naszym życiem.

Silne odwrócenie psychologiczne występuje między innymi w różnego rodzaju uzależnieniach, negatywnym myśleniu, depresji czy problemach z utrzymaniem idealnej wagi. Podstawowa procedura EFT doskonale sobie radzi z odwróceniem psychologicznym.

Zdarzają się przypadki, że odwrócenie psychologiczne jest tak silne, że samo wykonanie ustawienia nie wystarczy. W takich sytuacjach zalecane jest wykonanie oddychania obojczykowego bezpośrednio przed ustawieniem.

Oddychanie obojczykowe, to rodzaj ćwiczenia oddechowego, które wykonujemy z równoczesnym stymulowaniem określonych punktów meridianowych. Jednym z nich jest punkt obojczyka (mieszczący się tuż pod kością obojczyka). Stąd nazwa – oddychanie obojczykowe.

Na podstawie informacji zawartych w Podręczniku EFT, którego autorem jest Gary Craig przygotowałam krótką instrukcję, z której dowiesz się, jak wykonać >> oddychanie obojczykowe >>

Wykonanie oddychania obojczykowego pozwala przywrócić prawidłowy przepływ energii w naszym ciele i zlikwidować odwrócenie psychologiczne. Dzięki temu łatwiej osiągniemy wytyczone cele. Poza tym podobnie jak inne ćwiczenia oddechowe, oddychanie obojczykowe pomaga się zrelaksować i odprężyć,dlatego zachęcam do częstogo praktykowania.

Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści