Spacer nie taki zwykły - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Spacer nie taki zwykły

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Aktywność fizyczna ·
Tags: AktywnośćCiałoRuchsmoveyStresZdrowie
Wakacje! Już mamy wakacje… Teraz jest więcej czasu na ruch na świeżym powietrzu. Najprostszą i najpopularniejszą formą takiej aktywności jest spacer.

Spacer ma wiele zalet, nie trzeba mieć specjalnego sprzętu do ćwiczeń – wystarczą wygodne buty. Spacerować można z rodziną i przyjaciółmi lub samotnie. Wszystko zależy od możliwości i upodobań.

Jeśli chcesz odnieść jak najwięcej korzyści ze spaceru, warto znać jego najefektywniejsze techniki. Czasami potrzebne będą dodatkowe przyrządy, ale jest to inwestycja, która się opłaca.

smoveyWALKING

Najnowszym przyrządem, który może uatrakcyjnić spacer są pierścienie wibracyjne smovey. W spiralnych obręczach przemieszczają się cztery stalowe kule, które w czasie ruchu wytwarzają wibrację o częstotliwości 60 Hz, czyli wibrację zdrowej komórki.Ćwiczenia ze smovey polegają na wykonywaniu szybkich ruchów rękami i energicznym ich zatrzymywaniu. Trening może składać się z marszu przedzielonego sekwencjami ćwiczeń z pierścieniami wibracyjnymi. Istotą treningu jest stymulowanie receptorów znajdujących się na dłoniach oraz utrzymanie prostej postawy. Dzięki temu zachodzi swobodny przepływ energii od podstawy kręgosłupa do czubka głowy.

Zaletą pierścieni wibracyjnych smovey jest ich uniwersalność, ponieważ możemy ćwiczyć z tym przyrządem niezależnie od pogody. Smovey świetnie nadaje się do ćwiczeń w zaciszu domowym, w klubie fitness lub na siłowni.

Ćwiczenia ze smovey oddziałują na wszystkie mięśnie górnej części ciała i powodują wiele korzystnych zmian:

  • wzmacniają mięśnie,
  • wpływają na elastyczność,
  • przyspieszają tempo spalania tłuszczu,
  • pomagają pozbyć się cellulitu oraz ujędrniają skórę.

Regularne treningi ze smovey wzmacniają zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Nordic walking

Spacer z kijkami, czyli nordic walking pojawił się w Polsce kilka lat temu i zagościł na dobre. W domach wczasowych czy uzdrowiskowych jest to obecnie standardowa możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury. Wiele osób wykorzystuje kijki do nordic walking, by uatrakcyjnić swoją aktywność fizyczną.

Aby rozpocząć przygodę z nordic walking, potrzebne są specjalne kije. Specyficzna technika posługiwania się nimi sprawia, że w czasie marszu pracują również mięśnie ramion i tułowia. Jednocześnie zostają odciążone stawy bioder i kolan. Kijki dają większe poczucie bezpieczeństwa, dlatego nordic walking docenią również osoby starsze.

Ballking

Prostym urozmaiceniem spaceru jest marsz z piłeczkami. Maszerujemy w spokojnym tempie. Ręce ugięte w łokciach niemal do kąta prostego. W dłoniach trzymamy małe gumowe piłeczki. Przy każdym kroku ściskamy piłeczkę, która jest w dłoni znajdującej się przed nami.

W czasie marszu wykonujemy naturalne ruchy naprzemienne. Krok lewą nogą do przodu – ściskamy piłeczkę w prawej dłoni i odwrotnie: krok prawą nogą do przodu – ściskamy piłeczkę w lewej dłoni. Ruchy ramion mogą być nieco obszerniejsze niż w czasie normalnego marszu a brzuch i pośladki powinny być napięte.

Ballking angażuje wiele grup mięśni naszego ciała, dzięki czemu możemy spalić około 400 kcal w czasie godziny. Naprzemienne ściskanie piłeczek powoduje, że nasz umysł relaksuje się i wycisza, co można porównać z efektami medytacji.

Ten rodzaj ćwiczeń może okazać się niezwykle korzystny dla osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem, ponieważ wzmocnienie mięśni rąk zapobiega powstaniu zespołu cieśni nadgarstka.

Do treningu możemy używać gładkich piłeczek lub z wypustkami, które pobudzają receptory na dłoniach.

W sklepach ze sprzętem sportowym lub rehabilitacyjnym można wybrać gadżet, który będzie najlepiej nam odpowiadał. Są tam piłeczki w różnych rozmiarach i o różnym stopniu twardości. Osobiście, zamiast piłeczek kupiłam krążki o średnim stopniu twardości. Świetnie leżą w dłoni i nie wypychają kieszeni, gdy akurat nie są potrzebne.

Jak maszerować?

Najlepiej jest dostosować tempo marszu do swoich preferencji oraz możliwości. Ważne jest, by czerpać z tego jak najwięcej radości.

Gdy chcemy zwiększyć intensywność treningu i przyspieszyć tempo marszu, nie wydłużamy kroku, lecz zwiększamy tempo stawiania kroków.

Dwie naturalne ludzkie czynności – oddychanie i chodzenie – w czasie marszu się łączą i współgrają. Spokojne, rytmiczne ruchy pomagają w odprężeniu i osiągnięciu efektu relaksacji.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty możemy w czasie marszu zwrócić uwagę na to, by zarówno wdech jak i wydech zajmowały tyle czasu, ile zajmuje zrobienie czterech kroków. W czasie spaceru, w rytmie stawianych kroków można w myślach powtarzać ulubioną mantrę lub afirmację, np.:

jes – tem – sil – na
świat – jest – pię – kny
ko – cham – sie – bie
ko – cham – lu – dzi
ko – cham – drze – wa
ko – cham – pta – ki
ko – cham – kwia – ty

Dzięki ćwiczeniom oddechowym dotlenimy mózg, dzięki czemu poprawią się nasze zdolności poznawcze oraz intelektualne. Oczywiście dotleni się również cały organizm, a to wpłynie na jego sprawność a także metabolizm.

Pora na spacer

Z zaprezentowanych tu technik marszowych można wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada a nawet połączyć ją z innymi rodzajami ćwiczeń i stworzyć swój własny program treningowy.

Spacer na łonie natury, to dobry sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Spokój, ruch, wysiłek, relaks, przyjemność, wyciszenie, równowaga… To wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Gorąco polecam :-)
Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści