Złość piękności szkodzi - Emocje i zdrowie - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści

Złość piękności szkodzi

Emocje i zdrowie
Opublikowany przez w Zdrowie i uroda ·
Tags: EmocjeStresSuplementyUrodaZdrowie
Prawda czy fałsz?

Myślę, że niemal wszyscy zgodzą się z tym, że grymas złości nie dodaje uroku nawet pięknej buzi. Jednak moim zdaniem w powiedzeniu „złość piękności szkodzi” nie chodzi bynajmniej o grymas złości.

Wprawdzie nie zdobi on twarzy, ale jest formą wyrażenia emocji a tym samym jest zdrowszy niż jej tłumienie i kumulowanie. W pewnym sensie brzydki grymas jest dobry dla zdrowia oraz w dalszej perspektywie również dla urody.

Okazuje się, że emocje mają również bezpośredni wpływ na naszą wagę. Wyniki najnowszych badań naukowych wykazują, że niewyrażona złość a także inne przykre emocje zmieniają biochemię organizmu i powodują szereg niekorzystnych zmian. Na temat destrukcyjnego działania stresu powstało wiele opracowań. Jasno z nich wynika, że chroniczny stres prowadzi do przewlekłych chorób.

Hormony stresu, między innymi adrenalina i kortyzol nie mogą w naturalny sposób się zmetabolizować dlatego stres zakwasza organizm. Coraz głośniej mówi się o tym, że w bezpośredni sposób wiąże się to z powstawaniem nadwagi – aby chronić nasze organy wewnętrzne nadmiar kwasów więziony jest w komórkach tłuszczowych. A więc w oponce na brzuchu lub w tłuszczu zgromadzonym na biodrach uwięzione są toksyczne emocje, których doświadczyliśmy w różnych okresach życia.

Ponadto, gdy nie potrafimy radzić sobie z nadmiarem stresu i emocjami łatwiej ulegamy pokusom, sięgamy po niezdrowe przekąski lub używki. Jak się domyślasz, nie służy to urodzie.

Stres na wiele sposobów rujnuje nasze zdrowie i urodę:

Na powyższej grafice zamieściłam część obszarów, na które wpływa nadmiar stresu. Każdemu z nich mogłabym poświęcić oddzielny akapit lub artykuł, jednak nie zrobię tego, ponieważ jest już mnóstwo materiałów, które w obszerny sposób omawiają ten problem.

Zamiast zastanawiać się „jak dzieła stres?” dziś ważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Jak można temu zaradzić?" Moim zdaniem istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze stresem.

Sposoby na stres

Aktywność fizyczna

Adrenalina oraz kortyzol to tzw. hormony stresu, które nasz organizm produkuje w dużych ilościach w czasie nagłego zdarzenia. Są one niezbędne do tego, żebyśmy mogli poradzić sobie w nagłej sytuacji, np. takiej, która zagraża naszemu bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu bliskich nam osób. Walcz lub uciekaj – to zachowanie, które pomogło przetrwać naszym przodkom.

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy narażeni na takie zagrożenia, na jakie wystawieni byli nasi przodkowie. Niepokoją nas i stresują inne rzeczy – czasami dosyć abstrakcyjne. Niestety, mechanizm reagowania pozostał ten sam.

Walka lub ucieczka, to ruch i działanie, dlatego doskonałym sposobem na zneutralizowanie stresu jest aktywność fizyczna. W czasie wysiłku nasz organizm w naturalny sposób „przetwarza” hormony stresu. Ponadto w czasie wysiłku fizycznego w dużych ilościach wytwarzana jest serotonina, czyli tzw. hormon szczęścia. W uproszczeniu możne powiedzieć, że podczas ćwiczeń „spalamy” stres a w zamian tworzymy poczucie szczęścia.

Odprężenie

Czas przeznaczony na wypoczynek, relaks i sen to inwestycja, która zwróci się w postaci świetnego samopoczucia i dobrej kondycji. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy bombardowani przez nadmiar bodźców, żyjemy w ciągłym napięciu i w żaden sposób nie potrafimy „przełączyć się” w stan odpoczynku?

W takich przypadkach można wykorzystać metody, które uspokajają umysł i ciało. Warto wypróbować kilka metod i stosować tę, która będzie dla nas najlepsza i najbardziej komfortowa.

Moim faworytem są techniki energetyczne, takie jak np. tapping czy metoda EFT. Wiele wskazuje na to, że opukiwanie punktów meridianowych dezaktywuje drogi pobudzenia w mózgu i wysyła uspokajające sygnały do ciała. Tapping pomaga uzyskać odprężenie a efekty są niemal natychmiastowe. Jeśli jeszcze nie słyszałaś o tych metodach, to zachęcam do zapoznania się z EFT, czyli Technikami Wolności Emocjonalnej >>

Metoda EFT wykorzystuje bezpośrednią pracę z energią do uzdrawiania problemów emocjonalnych. Łączy tradycyjną akupresurę z nowoczesną psychologią, focusingiem oraz medytacją uważności. Dzięki niej można łatwiej sprostać codziennym wyzwaniom a także poprawić jakość życia. Możliwości zastosowania są rozległe.

Praca metodą EFT to prosty proces o silnym działaniu,
który może mieć głęboki wpływ na aktywność genów,
zdrowie i samopoczucie.
*
Bruce Lipton

Jeśli zainteresowała Cię technika EFT, to łatwo możesz zastosować ją do swoich problemów. Pobierz krótki skrypt, dzięki któremu poznasz podstawową procedurę >>

Posiadanie skutecznej strategii radzenia sobie ze stresem pozwala zachować świetne samopoczucie, mimo wyzwań jakie wciąż przed nami stają. Dzięki temu mamy mnóstwo energii, możemy wydajnie pracować oraz mamy szansę na długie lata zachować zdrowie i urodę. Już teraz możemy mieć szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Na temat stresu można jeszcze dużo powiedzieć. Myślę, że zagadnienia z tym związane są dla Ciebie istotne, skoro przeczytałaś ten artykuł do końca. Jeśli naprawdę chcesz zadbać o swoją kondycję powinnaś wiedzieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy.

Dodatkowe wsparcie

Od pewnego czasu trwa spór między zwolennikami a przeciwnikami suplemantacji. Od razu się przyznam - ja należę do tej pierwszej grupy. Mimo że prowadzę zdrowy styl życia, staram się zdrowo odżywiać i stosuję metody pomagające radzić sobie ze stresem i napięciem, to jednak widzę potrzebę dodatkowego stosowania preparatów, które uzupełnią niedobory występujące w jedzeniu oraz wspomogą mój organizm w radzeniu sobie ze stresem oksydacyjnym.

Podobnie jak wiele znanych mi osób chcę jak najdłużej zachować zdrowie i młodzieńczą sprawność, dlatego mam swój zestaw suplementów, które regularnie stosuję.

Na blogu znajdziesz artykuł Suplementy - brać czy nie brać?, w którym wyjaśniam, dlaczego moim zdaniem a także zdaniem coraz liczniejszej grupy lekarzy suplementacja stała się dzisiaj koniecznością. Ciekawa jestem, co Ty o tym sądzisz?

Krystyna Trzaska

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
łatwo możesz go udostępnić.
Wróć do spisu treści