Historia metod energetycznych i EFT - Emocje i zdrowie

Przejdź do treści
Info EFT
Nieco historii

Kilkanaście lat temu wielką sensację wywołała wiadomość o znalezieniu Człowieka z lodu. 19 października 1991 r. para niemieckich turystów wędrowała niewielkim wąwozem w alpejskiej dolinie Oetz. Na wysokości około 3210 m n.p.m. natknęli się na wystające z lodu zwłoki. Przypuszczali, że był to zaginiony turysta. Szybko jednak okazało się, że zwłoki mężczyzny nie należą do turysty. Ciało leżało w lodowcu na tyle długo, by ulec mumifikacji. Człowieka lodu nazywa się też Oetzi, od miejsca jego odnalezienia - rejonu Alp Oetztalskich.

Po szczegółowych badaniach oceniono wiek znalezionego ciała na około 5300 lat. Badania rentgenowskie ujawniły, że Oetzi cierpiał na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych, kolan, kostek i kręgosłupa. Dokuczały mu bóle artretyczne i reumatyczne a także osteoporoza.
Na ciele Oetzi znaleziono dziesięć tatuaży, którym przypisuje się znaczenie magiczno-lecznicze. Tatuaże odpowiadają punktom wykorzystywanym w akupunkturze do leczenia dolegliwości, na które cierpiał Oetzi. Naukowcy doszli do wniosku, że tatuaże mogły służyć jako poradnik samoleczenia w przypadku pojawienia się bólu. Dowodzi to, że na terenie Europy od tysiącleci akupunktura była wykorzystywana do celów leczniczych.

5000 lat temu Chińczycy rozwinęli wiedzę na temat obiegu energii w ludzkim organizmie. Medycyna chińska zakłada, że energia życiowa przepływa przez układ meridianów. Gdy przepływ energii zostanie zakłócony, dochodzi do zachwiania równowagi. Jej konsekwencją jest choroba.
Chińczycy opracowali metody lecznicze, które opierają się na wiedzy o systemie meridianów. Akupunktura i akupresura mają za zadanie odblokować zatory energii. Pozwala to złagodzić objawy choroby a często również leczyć ludzkie ciało i umysł. Prawdopodobnie w Indiach, znacznie wcześniej, niż w Chinach wykorzystywano pracę z układem energetycznym ciała w celach leczniczych.
Tapping i EFT

Energoterapia jest nową metodą terapeutyczną, która zaczęła rozwijać się pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1981 roku dr Roger Callahan oświadczył publicznie, że odkrył, iż praca w oparciu o kanały energetyczne w ciele i opukiwanie punktów meridianowych daje znaczną poprawę w terapii problemów psychologicznych.

Dr Callahan twierdzi, że "przyczyną wszelkich negatywnych emocji (lub problemów zdrowotnych o podłożu emocjonalnym) jest zakłócenie układu energetycznego ciała".
Dr Callahan wykorzystał wiedzę zaczerpniętą z akupunktury, nauki o meridianach, elementy kinezjologii stosowanej, terapii kognitywnej i behawioralnej oraz programowania neurolingwistycznego (NLP). Opracowaną przez siebie metodę nazwał Terapią Pola Myślowego (TFT). Ten tryb leczenia jest szybki i bezpieczny, jednak ze względu na złożone algorytmy punktów opukiwania dla poszczególnych problemów zdrowotnych TFT wymaga specjalnego przygotowania.

Gary Craig uprościł procedurę do jednego uniwersalnego algorytmu dla wszystkich zaburzeń. Opracowaną przez siebie metodę nazwał EFT - Emotional Freedom Techniqes czyli Techniki Emocjonalnej Wolności.
Wróć do spisu treści